Daugelis verslininkų patvirtintų, kad štampai yra maža smulkmena, kanceliarinė priemonė, be kurios dažniausiai sunku patvirtinti dokumentus. Taip, galima juos pasirašyti ranka, tačiau kai dokumentų yra gana daug – štampas tampa puikiu pagalbininku, kuris gali padėti sutaupyti daug laiko.

Ne veltui ir XXI amžiuje, kai robotai yra mūsų gyvenimo dalis, štampų gamyba vis dar yra aktuali. Plačiau apie juos pasakoja gamybos technologas Paulius, kuris teigia, kad pasaulis keičiasi, tačiau geri ir reikalingi dalykai – išliks visada.

Kas yra antspaudas?

Antspaudas yra įtaisas, kuris naudojamas štampui ant paviršiaus sukurti. Jis paprastai daromas spaudžiant rašalu įtaisytą pagalvėlę arba antspaudo štampą prie paviršiaus.

„Antspaudai dažniausiai naudojami dokumentams, prekėms žymėti ir individualiems daiktams kurti. Jie gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų. Antspaudams gaminti inžinieriai naudoja įskaitant gumą, metalą, plastiką ir medieną“,- pasakoja Paulius.

Net ir skaitmeniniame pasaulyje antspaudai tampa labai svarbia, dažnai verslininkams labai reikalinga smulkmena, kuri padeda juos identifikuoti nuo kitų.

Štampų tipai

Antspaudai gali būti labai įvairių tipų. Kiekvienas užsakovas, kurias renkasi jam labiausiai tinkamą tipą, gali tartis su gamintojais. Jie dažniausiai yra labai įvairiapusiai, tad gali pagaminti tokius štampus, kurie reikalingi. Net ir tokiu atveju, kai keliami labai specifiniai reikalavimai.

Paulius aptaria dažniausiai rinkoje randamus antspaudų tipus.

„Guminiai antspaudai yra labiausiai paplitęs antspaudų tipas. Jie yra pagamintas iš patvarios guminės medžiagos, kuri yra pritvirtinta prie medinio blokelio. Jie yra universalūs ir priimtinos kainos, tinka paprastam dizainui ir tekstui. Žinoma, kad didesniame štampe dažniausiai sutalpinama ir daugiau informacijos“,- teigia specialistas.

„Labai vertinami iš anksto rašalu užpildyti antspaudai. Šiuose antspauduose yra įmontuotas rašalo padėklas, todėl nereikia naudoti atskiro rašalo. Jie yra patogūs atliekant greitas ir pasikartojančias štampavimo užduotis. Greitai dirbti galima ir su savaime besidalijančiais štampais. Šie antspaudai turi vidinį rašalo rezervuarą, kuris po kiekvieno panaudojimo automatiškai atkartoja antspaudo paviršių. Jie idealiai tinka didelės apimties štampavimui ir užtikrina vienodą rašalo padengimą“,- priduria specialistas.

Rinkoje kiek rečiau žinomi yra sausi antspaudai. Juose nėra naudojamas rašalas. Technikos metu yra įspaudžiamas paviršius, kurį norisi pažymėti. Tokie štampai dažniausiai naudojami vokams, kvietimams ir kitoms subtiliems gaminiams žymėti.

Pritaikymo galimybės

Antspaudų gamyba suteikia galimybę labai įvairiai pritaikyti pačius štampukus. Jie pasitarnauja, kai reikia individualizuoti įvairius elementus, sukurti prekės ženklą, žymėti konkrečius gaminius tam tikra informacija ir t.t. Svarbiausia yra nuspręsti dėl paties ženklo, kuris gaminamas pagal užsakymą. Kol vieni renkasi įmonės logo, tuo tarpu kitiems patraukliausiai atrodo rekvizitais. Kad ir ką nuspręsite –  dažniausiai tai gali būti be jokio vargo pagaminama.

Štampai tarnauja įvairiose situacijose.

  • Kai kuriamas įmonės prekės ženklas. Tuomet antspaudas yra skirtas oficialių dokumentų, vokų ir reklaminės medžiagos žymėjimui įmonės logotipu ir kontaktine informacija.
  • Norint suteikti daiktui daugiau asmeniškumo. Tuomet štampu dekoruojami kvietimai, dovanos ir t.t.
  • Tinka, kai reikia patvirtinti tam tikrų dokumentų galiojimą, legalumą: dokumentų patvirtinimas parašu, antspaudais arba data.
  • Antspaudai gali būti ir skoninga meninė raiška. Tuomet unikalių antspaudų kūrimas pasitarnauja iškarpoms, įvairiems dekoratyviniams tikslams.
  • Antspaudai aktualūs, kai reikalingas saugumas ir autentifikavimas. Antspaudų su saugos informacija skirti dokumentų žymėjimui arba autentiškumo tikrinimui.

Ankstyvas antspaudo naudojimas

Visgi, antspaudai ir jų funkcionalumas tikrai yra ne XXI ir ne XX amžiaus išradimai. Senovės Egipte, Mesopotamijoje ir Indo slėnio civilizacijoje – antspaudai buvo naudojami molio lentelėms, sutartims ir kitiems svarbiems dokumentams žymėti. Šiuose antspauduose dažnai buvo įmantrių piešinių ar simbolių, kurie atspindėjo siuntėjo autoritetą arba tapatybę.