Ar žinojote, kad jūsų kompiuteris turėtų veikti vidutiniškai penkerius metus? Tuo tarpu išmanieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai tarnauja šiek tiek trumpiau – apytiksliai 2-3 metus, tačiau, priklausomai nuo naudojimo intensyvumo ir priežiūros ypatumų, jūsų kompiuteriniai ir išmanieji prietaisai gali tarnauti gerokai ilgiau. Norint užtikrinti, kad taip ir būtų, svarbu tinkamai juos prižiūrėti, kad jie dažnai negestų ir kartu pailgėtų jų tarnavimo laikas.

Taigi, pateikiame kiekvienam kompiuterių ir išmaniųjų prietaisų vartotojui skirtus patarimus, padėsiančius savo kasdienius technologinius pagalbininkus paversti ilgaamžiškesniais ir našesniais.

Užtikrinkite tinkamą savo prietaiso švarą

Dėl drėgmės ir purvo nešiojamasis kompiuteris, išmanusis telefonas, planšetė ar bet kuris kitas jūsų naudojamas prietaisas gali perkaisti. Karštis yra didžiulis visų elektroninių prietaisų priešas. Ir jei jūsų kompiuterinis ar išmanusis prietaisas nėra atsparus vandeniui, geriausia jį laikyti atokiau nuo skysčių ar vandens.

Keletas jūsų technologiniams prietaisams skirtų valymo patarimų:

 • Būkite atsargūs valgydami ir gerdami šalia savo technologinių prietaisų. Ant klaviatūros ar ekrano išpilta kava gali reikšmingai pažeisti įrenginį. Tuo tarpu ant klaviatūros gali susikaupti maisto trupinių, kurie trukdys jai tinkamai veikti.
 • Valydami paviršius nepurkškite skysčių tiesiai ant kompiuterio, telefono ar planšetinio kompiuterio. Geriausia naudoti mikropluošto šluostę, kadangi ji nesubraižys valomo paviršiaus.
 • Jei netyčia ką nors išpylėte ant kompiuterio, kaip įmanoma greičiau jį išjunkite. Išimkite akumuliatorių ir kitus prijungtus priedus, pavyzdžiui, USB laikmenas, nešiojamą kietąjį diską ir kt. Pastatykite nešiojamąjį kompiuterį taip, kad skystis galėtų ištekėti. Minkštu rankšluosčiu nuvalykite skysčio perteklių nuo įrenginio. Leiskite jam išdžiūti. Nenaudokite plaukų džiovintuvo ar dulkių siurblio. Jie gali sukelti ne tik didelę žalą, tačiau taip pat ir statinį krūvį. Tuo tarpu, jei išsiliejo didelis kiekis skysčio ir jei jis saldus ar turintis alkoholio, gali tekti savo kompiuterį aprodyti ir kompiuterių remonto meistrams. Nebandykite patys atidaryti kompiuterio korpuso, kad išdžiovintumėte vidinius komponentus, kadangi dėl tokio veiksmo gali būti sudėtingiau gauti garantinį aptarnavimą. Todėl prieš imdamiesi minėto pobūdžio priemonių, patikrinkite, ar jūsų kompiuteriui vis dar galioja garantija.
 • Jei sušlapinote telefoną, atlikite tuos pačius pirmuosius tris veiksmus, kaip ir sausindami nešiojamąjį kompiuterį. Labai svarbu nedelsiant išjungti telefoną. Tai gali padėti išvengti trumpojo jungimo. Išimkite SIM kortelę ir akumuliatorių (jei jis išimamas) ir išdžiovinkite juos. Pašalinkite vandens perteklių ir popieriniu rankšluosčiu nuvalykite telefoną. Jei jis buvo visiškai panardintas į vandenį, vidines dalis vis tiek reikės visiškai išdžiovinti. Tam būtų labai naudinga pasitelkti užsegamą maišelį ir silicio dioksido paketėlius. Į maišelį su penkiais ar daugiau paketėlių įdėkite savo telefoną ir palikite 24-48 valandoms. Po šio proceso vėl įjunkite telefoną ir išbandykite jį.
 • Jei norite ypatingai kruopščiai pasirūpinti savo technologiniais įrenginiais, galite kreiptis į šios srities specialistus. Tokiu atveju specialistas patikrintų jūsų prietaisus ir juos tinkamai išvalytų. Tai galite daryti bent kartą per metus.

Naudokite antivirusinę programinę įrangą

Lygiai taip pat svarbu, kad jūsų naudojami kompiuteriniai ir išmanieji įrenginiai būtų saugūs, todėl juose turėtų būti naudojama naujausia antivirusinė programinė įranga, apsauganti juos nuo virusų ir kitų galimų kenkėjiškų programų. Taip pat labai svarbu periodiškai patikrinti ar jūsų naudojamos antivirusinės programinės įrangos versija yra naujausia, nes priešingu atveju joje gali atsirasti spragų, kuriomis gali bandyti pasinaudoti piktavališkų ketinimų turintys asmenys.

Taipogi, nuo kenkėjiškų programų savo kompiuterį, planšetę ir išmanųjį telefoną galite apsaugoti laikydamiesi tinkamų įpročių, pvz., prieš atidarydami ar atsiųsdami failus, įsitikinkite, kad tai yra patikimas, oficialus ir saugus šaltinis, taip pat niekuomet neatidarykite e. laiškų iš nežinomų siuntėjų ir nesilankykite abejotinose svetainėse. Labai svarbu suprasti, kad visa tai galioja ne tik kompiuterių, tačiau ir išmaniųjų įrenginių vartotojams, todėl jei dažniau naudojatės savo išmaniuoju telefonu ar planšete, nemanykite, jog jums nereikia naudoti ir antivirusinės programinės įrangos.

Taigi, nors ir ne taip dažnai girdime apie virusais užkrėstus išmaniuosius telefonus, galite būti tikri, kad tai yra pakankamai dažna problema. Į vartotojų išmaniuosius įrenginius virusai ir kitos kenkėjiškos programos gali patekti atsisiuntus įvairias programas, atidarius užkrėstus e. pašto priedus arba atvėrus užkrėstas SMS žinutėse pateikiamas nuorodas. Todėl ypatingai svarbu būti budriems ir imtis visų įmanomų saugumo priemonių.

Pasirūpinkite tinkama apsauga

Paprastai savo kompiuterinius ir išmaniuosius prietaisus visuomet nešiojamės su savimi. Nors jie sukurti taip, kad būtų atsparūs smūgiams, dažni smūgiai ir sukrėtimai vis tiek gali sugadinti įtaiso vidinius komponentus, galiausiai atsirandant ir rimtiems techniniams gedimams.

 • Turėtų būti naudojami kokybiški kompiuteriu deklai. Naudokite kokybišką dėklą, pavyzdžiui, nešiojamojo kompiuterio krepšį su storu paminkštinimu. Šiandien kompiuterių dėklai pasižymi dideliu asortimentu, todėl nėra sudėtinga surasti patvarų ir saugų dėklą, pritaikytą jūsų nešiojamajam kompiuteriui.
 • Investuokite į apsauginį telefono ir planšetinio kompiuterio dėklą bei ekrano apsaugą. Tokie dėkliukai ir apsauginiai stikliukai padeda išlaikyti jūsų išmaniuosius įrenginius švarius, nesubraižytus ir saugius.
 • Mėgstantiems muziką praverstų Apple Airpods dekliukas. Jei norite, kad jūsų Airpods ausinės visuomet būtų saugios ir nepasimestų, naudinga įsigyti ir joms pritaikytą Apple Airpods dėkliuką.
 • Prieš dėdami nešiojamąjį kompiuterį į krepšį, jį išjunkite. Jei savo nešiojamąjį kompiuterį uždaroje erdvėje laikysite įjungtą, jis gali greitai perkaisti.
 • Apsaugokite savo technologinius įrenginius nuo ekstremalių temperatūrų. Niekuomet nepalikite jų po tiesioginiais saulės spinduliais ar labai šaltame ore. Tai gali sugadinti įrenginio bateriją. Tuo tarpu, jei jūsų įrenginys ilgesnį laiką praleido žemoje temperatūroje, patekę į šiltą patalpą kurį laiką luktelėkite, kol įrenginys atšils ir tik tuomet jį įjunkite.

Akumuliatoriaus priežiūra

Akumuliatoriaus energija yra jūsų technologinio prietaiso gyvybės šaltinis, todėl turite juo tinkamai pasirūpinti.

 • Didžiąją laiko dalį laikykite įtaisą įkrautą 50 % ar daugiau. Nepilnas iškrovimas ir įkrovimas yra geriau nei pilnas, nes tai mažiau apkrauna akumuliatorių, todėl jis ilgiau tarnauja. Tai reiškia, kad prietaisą įkraukite tik tada, kai jo įkrovimo lygis yra 50 % ir mažiau, ir neįkraukite jo iki 100 %.
 • Įkraukite nuo 0 % iki 100 % tik kartą per mėnesį, kad akumuliatorius persikalibruotų.
 • Naudokite savo įrenginius ir laikykite juos tokioje vietoje, kur jie nebus veikiami didelio karščio ar šalčio.

Tinkamai prižiūrėkite maitinimo laidus

Atrodo, kad tai smulkmena, tačiau jūsų maitinimo laidas yra svarbi jūsų kompiuterio ar išmaniojo įrenginio dalis. Be jo negalėsite įkrauti akumuliatoriaus. Yra adapterių/maitinimo kabelių, kurie lengvai nutrūksta arba yra nesunkiai pažeidžiami. Kuomet laido nenaudojate, geriausia jį suvynioti ratu arba aštuoniuke.

 • Įsitikinkite, kad niekas negali užkliūti už laido, kai kompiuteris, planšetė ar išmanusis telefonas yra įjungtas į elektros tinklą.
 • Naudokite tik tokį adapterį arba maitinimo laidą, kuris yra pridedamas prie įtaiso. Jie yra jautrūs galios svyravimams.

Laikydamiesi šių kelių paprastų patarimų, galite reikšmingai prailginti savo kompiuterio ir išmaniųjų įrenginių tarnavimo laiką, kartu mėgaudamiesi jų dideliu našumu ir sklandžiu veikimu.